36423642

Shandon Park, Bearna and Druid's Heath progress to AIG Semi-Finals

​​​The AIG Ladies Cups and Shields continue at Knightsbrook

  • 26 September 2018

​Caption: Margie Rennix (Druid's Heath) won her match on the 19th at Knightsbrook today | Cashman Photography

Keep up to date with all AIG LADIES CUPS AND SHIELDS updates HERE

The AIG Ladies Cups and Shields National Finals take place at Knightsbrook Hotel and Golf Resort from September 26 – 29. Thirty teams from across the country will this week be hoping to experience the success and prestige associated with winning a National Pennant. 

Shandon Park, Killarney, Headfort, Bearna, Druid’s Heath and Mullingar began play in the AIG Senior Foursomes, Intermediate and Minor Cup today. 

In the AIG Senior Foursomes, defending champions Killarney were denied a second year of success by Shandon Park who won two matches in extra holes to confirm their spot in the semi-finals against Roscommon tomorrow morning.

Brenda Davies defeated Liz Gaffney of Headfort on the 19th to ensure victory for Bearna in the AIG Intermediate Cup. Siobhan Smyth and Nuala Timoney carded the additional two points for the Connacht side while Jennifer Martin and Mary Brennan overcame Imelda McGovern and Clare Cunningham respectively, a three – two victory for Bearna.

The fourth match of the day needing extra holes was the deciding tie in the AIG Minor Cup Quarter Final. With two matches confirmed, Mullingar looked favourites to progress, however Margie Rennix and Hilary Quinn added to Norma Malone’s 4&2 win over Susan Trapp to set-up a semi-final tie against Malone for Druid’s Heath. 

The AIG Ladies Cups and Shields National Finals continues tomorrow with 18 teams going head to head in a bid to become All-Ireland AIG Champions.

AIG LADIES CUPS AND SHIELDS DAY 2 DRAW
08:00 Senior Foursomes Semi Final: Shandon Park v Roscommon
08:30 Senior Foursomes Semi Final: Kilkenny v Laytown & Bettystown 
09:00 Intermediate Cup Semi Final: Malone v Mount Juliet 
09:45 Intermediate Cup Semi Final: Bearna v Douglas 
10:30 Minor Cup Semi Final: Monkstown v Gort 
11:15 Minor Cup Semi Final: Druid’s Heath v Malone 
12:00 Junior Foursomes Quarter Final: Castletroy v Ballina
12:30 Junior Cup Quarter Final: East Cork v Galway Bay
13:15 Challenge Cup Quarter Final: Tramore v Fintona